AkdenizAntik Kentler

Phellos Antik Kenti- Phellos Ne Demek

Phellos Antik Kenti

Phellos Antik Kentinin de içinde bulunduğu Lykia halkının günümüzde olduğu gibi yaylacılık geleneğine sahip olduğu sanılmaktadır. Deniz kıyısında yaşayan halk, mayıs ayında sıcaklıkların bastırmasıyla yaylaya çıkıyor; sıcak dönemi orada geçirdikten sonra kış dönemi hemen öncesi tekrar kente dönüyorlardı.

Kaş’ın eski adı, Roma Dönemine Sonra Osmanlı döneminde Andifi adı ile biliniyordu. Bu Antifellos’un bozulmuş şeklidir ve anlamı Fellos’un karşıtıdır. Başına “anti” takısı olan kentlerin iç bölgelerde aynı adı taşıyan bir ana kentin olması gerekmektedir.

Buradan yola çıkarak “Phellos” kenti arandı ve Phellos kenti kalıntıları Felen Dağında bulundu. Felen adı da Phellos’u andırmaktır. Tarihçiler Phellos ile Anti Phellos arasında  Antik Çağ’da sürekli bir gidiş-geliş olması gerektiğini ileri sürerler. Belki de Anti-Phellos, Phellos’un iskelesi gibiydi.

Phellos Antik Kenti
Phellos Ne Demek

Phellos Antik Kenti yüksek bir dağın tepesinde kurulmuştu. Günümüzde meşe, pelit, teşbih ve sandal ağaçlarıyla, dağ kekiği, çalı süpürgesi gibi ot ve çalılarla kaplanmış ve gizlenmiş kenti olarak yüzlerce yıldır süren uykusundadır.

Phellos Antik Kenti Duvarları en eski biçimini korumaktadır. Daha sonraki dönemlerde bu kente egemen olanların büyük bir yıkım, bozum, değişiklik yapmadığı anlaşılmaktadır.

Phellos Antik Kentinin Batı kısmı yer alan eski mezar ve tapınak kalıntılarına rastlanılmaktadır. Hellenistik Dönemden kaldığı düşünülen Bu mezarlar diğer Lykia Mezarlarından farklıdır.

Bu mezarlar ev tipi olarak inşa edilmiş. Büyük hatta devasa sayılabilecek boyutta inşa edilmiştir. Üstleri, alışılmışın tersine düz olarak yapılmıştır. Bu mezarlar ev tipi kaya mezarları tarzında inşa edilmiş, evlere öykünerek yapıldığı için ön yüzlerinde tavanlarından dışarı uzanan yuvarlak kütük parçaları belirli bir biçimde seçilebilmektedir.

Dev bir mezar ise, eğri biçimde inşa edilmiş ve uçuruma yuvarlanacakmış gibi durmaktadır. Mezar yığınının bulunduğu yerde ev tipi yüzme havuzunda kaya mezarının üzerinde büyükçe bir boğa kabartması dikkati çekmektedir.

Boğanın başı silik, fakat, geri kalan bölümü açık seçik, belirgindir. Bu relief Asur ya da Pers etkisinde yapılmış gibi görülmektedir. İÖ 545 yılında bölge Pers egemenliğine girdiğine göre böyle bir etki olağan sayılabilir.

Phellos Antik Kenti
Phellos Antik Kenti

Phellos Antik Kentinin bulunduğu yer savunma için, seyir üstünlüğü için olağanüstü elverişlidir. Zaman bu Antik Kentin yer aldığı çevreden gözalabildiğine ve sonsuzmuş gibi bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Eski Lykia’lıların olan Phellos Antik kentini  kurmadan önce uzun araştırmalar yaptıklarını ve burayı uygun bulduklarını anlaşılmaktadır.

Lykia dilinde adı Habessos ya da Habesa olan kente daha sonra AntiPhellos denilmiştir. Antiphellos adı giderek Andifli’ye dönüşmüştür. Çağdaş turistik merkez Kaş ile Andifi içiçedir. Eski ve yeni kent dokusu birbirine karışmış antik kentlerin kültürü içe içe girmiş ve muazzam örgüler karışmıştır.

Lykia Kral Mezarları açısından AntiPhellos dikkat çeken bir antik kenttir. Bir yamaçta yer alan, konumu denize doğru olup oldukça sağlam bir Tiyatroya sahip olan Phellos Lykia döneminde inşa edilen en görkemli anıtlar arasında yer almaktadır.

Sokaklarındaki birkaç lahit ve arkadaki Bucak koyu kıyısında yer alan kaya mezarlarının bazıları sularla gömülmüş durumdadır. Nekropol alanı, dağ yamacında yer alan oyulmuş kaya mezarları diğer Lykia dönemi kalıntılarındadır.

Phellos Ne Demek?

Phellos Ne Demek? Phellos’un kelime anlamı ne? Lykia dilinde Phellos “taşlık, taşlık ülke” anlamına gelmekte. Peki Hellenistik dönemde Phellos Ne Demek? Hellen sözcüklerinde Phellos “Ağaç, Ağaç işlerinde kullanılan bir alet” olarak anlaşılmaktadır.

Phellos Antik Kenti Nerede?

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Phellos Antik Kenti içinde kaya mezarını, Helenistik dönemden kalma kalıntılar görmek mümkündür. Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Phellos Antik Kenti Kaş Antalya’nın yaklaşık olarak 187 kilometrelik bir mesafede yer alır. Dilerseniz Google Maps yardımı ile gidebilirsiniz. Aynı zamanda Antalya Otogarından kalkan ve Kaş’a giden otobüsleri kullanabilirsiniz.
Phellos Antik Kentinde IV. yüzyılda günümüze kadar ulaşmış kalıntılar, kaya mezarları bulunmaktadır. Antalya’ya gelirseniz Phellos’u ziyaret etmeyi unutmayın.

ANTİPHELLOS

Lykia dilinde adı Habessos ya da Habesa olan antik kente daha sonra Antiphellos adı verilmiştir.

Antiphellos adı giderek Andifli’ye dönüştürülmüştür. Çağdaş turistik merkez Kaş ile Andfili içiçedir.
Eski ve yeni kent dokusu ile Kaş tarihini süsleyen Phellos’da tarih birbirine karışmış ve hoş bir görünüme sahiptir.

Lykia anıt lahitleri açısından Antiphellos dikkat çeken bir yerdir. Basamakları bir yamaca yaslandırılmış, konumu denizde doğru oldukça sağlam kalabilmiş Tiyatro en görkemli Lykia anıtları arasında sayılabilir.

Sokaklarındaki birkaç lahit ve arkadaki Bucak koyu kıyısında lahitlerinden bazıları sulara gömülmüş nekropol alanı, dağ yamacına oyulmuş kaya mezarları diğer Lykia dönemi kalıntılarından oluşan Antiphellos Antik Kentini büyük bir keyif ile gezeceğinizden emin olabilirsiniz.

Not: Resimler Geziantalya.com sitesinden alınmıştır.

bu siteyi ziyaret etmenizi de öneririz.
https://kaskafasi.com

ADS

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu